Home > About Owaneco > Awards & Honors > Vigil Honor Recipients

Awards & Honors

Class of 2018
Christopher Cheslog Nimat Gochpiwi Brother of the Waters
Patrick Devine Komelendam Wtschitschank Kichkinet Free Spirited Guide
Brendan Devine Tschitgussin Witschindin Silent Helper
Kirk Engstrom Wewoatam Sisi'lija Wise Buffalo
Stephen Gagne Gilkissin Takachsin Laughing Leader
Johnathan George Wewoapisak Aptonagan Guard of the Chapter
Mark Krom Sabbeleu Aschtetehasik Bright Inspiration
Connor Lynch Takachsin Elangomat Leader of Friends
Anthony Preiss Klamachpin Allogagan Quiet Servant

 
Class of 2017
Patrick Garber Nachpauchsin Nachpikin One Who Enjoys Nature
Michael Greco Nimat Wewoapisak Mbi Brother Who Guards the Water
Jeanne Lewis Wingolauchsik Wulhallan Cheerful One Who Cares For Others
Andrew Preiss Klamachpin Dachiquoagan Memhallamund Quiet Patch Trader
Edward Wolf Sr. Sapiwagan Metimmeu Lightning Wolf
Kenneth Wright Guneu Miechheken Allogagan Long Haired Servant

 
Class of 2016
William Amidon, III Majauchsowagan Wewikit Master of the Union Camp
Mark Dackow Wischixin Pommissin Nigani Nimble One Who Walks Ahead
William Ference, Jr. Wisawek Kschihillen Amochol Fast Yellow Canoe
Joyce Ference Wingolauchsik Waselandu Cheerful Sunshine
Samuel Fix Nendawen Tindeuchen Fiery Torch Bearer
Samuel Guerra Alluns Utsche Clamhattenmoagan Steadily Flying Arrow
Alexander Howland Petasummawan Wimachtendienk Beacon of Brotherhood
Raymond Pflomm Wehikhes Maike Kikahtinke Carpenter Who Camps Year Round
Anthony Slate Eesgans Gischuchwipall Weaver of Sunlight
Gregory Zap Nutiken Machtagen Tindey Ranger Who Fights Fires

 
Class of 2015
Joseph DePaola Langundowi Gentgeen Allogagan Peaceful Dancing Servant
Kevin Garber Nosawoapanem Allanque Guhn Lowaneu Steadfast Polestar from the Snowy North
Caroline Griffin Guka Wemi Mother to All
Daniel McCloskey Takachsin Sabbeleu Gischuch Leader who Shines Like the Sun
Brian Rapillo Achpiquon Elangomat Wdee Musician with a Friendly Heart
Zachary Rilling Elachtoniket Pemapanik Seeker of the Skies
Andrea Ulery Ochqueu Mbisis Lady of the Lake

 
Class of 2014
Charles Flowers Nechasin Nendawagan Waseleu Tpoku Vigilant Torch Lighting the Night
Stephen Rogalski Nag'atamen Kschilandeke Nutemekiset Reliable Summer Shepherd
Jason Savisky Wulachneu Gentgeen Pemapuchk Peaceful Stream Dancing over Rocks
Robert Saymon Schachachgameu Allohak Aptonagan Pillar that Supports a Chapter
Daniel Wivagg Woapalanne Utsche Allanque Eagle Who Flies with the Stars

 
Class of 2013
Robert Brown Lekhiket Writer
James DePaola Wulamallessin Nihillasohen Achpoan Happy One Who Delivers Bread
Michael Kennedy Mechmauwikenk Gischihan Wikathoos Venturer Who Creates from the Oven
Laura O'Brien Nochnutemaliuwet Ehachquink Keeper of Clothing
Morgan McMahon Elangomat Missochwen Friendly One Who Walks About
Nicholas Razzaia Machtschipak Boots
Martin Schorr Tindey Lehellechen Kiken Fire Breather Who Mends in Health
Jason Van Leeuwen Nochnutemaliuwet Pethakwonn Keeper of Thunder

 
Class of 2012
David Boyajian Woatawes Wunipak Nutiken Laurel Leaf Ranger
Neil Patrick Harris Wuskelenape Kikehuwet Takachsin Young Medicine Man Who Leads
Brian Landi Mawewigawan Netopalis Lodge Warrior
Sean Nulty Wewoapisak Weuchsowagan Guardian of Knowledge
Jesse Morrow Sapiwagan Gentgeen Lightning Dancer
Richard Russo Alhakquot Pohonasin Storm Drummer
Nicholas Wolf Metimmeu Meechgalanne Dachiquoagan Wolf Who Hawks Patches
Erik Zars Nochnutemaliuwet Mechinkhakihakan Keeper of the Big Fields

 
Class of 2011
Stephen De Los Santos Elangomat Pemapuchk Friendly Rock
Daniel Gallup Gentgeen Gochpiwi Dancer From the Water
Lloyd Gallup Papesu Witschindin Patient Helper
Eric Larson Wiechenin Ganschewen Cooker of Music
Jacob Ramos Kshilandeke Chauwalanne Summer Eagle

 
Class of 2010
John Bowlus Kschihillen Achpateuny Swift East Wind
Christopher Caruso Nag'atamen Gegekhuntschik Trusted One Who Was Elected
David Elkodsi Wewoatam Muschgingus Wise Rabbit
William Ference, III Amangi Machkeu Tetuptschehellak Big Red Wagon
Carolyn Jagielski Genachgihan Guka Caring Mother
Michael Kraus Machque Ganschewen Bear Who Makes Great Noise
Ryan Kraus Gischelendam Machque Meditating Bear
Andrew McCloskey Achewon Epigachink Strong Foundation
Shane O'Brien Machelemuxit Gentgeen Honored Dancer
Samuel Ralbovsky Guneu Miechheken Gentgeen Shaggy Dancer

 
Class of 2009
Matthew Balls Allouchsit Wapaleechen The Mighty and Powerful Balls
Mathew Buono Kitschii Papaches Awesome Woodpecker
Brian Compton Gunalachgat Gunelendam Deep Thinker
William Hall, Jr. Mechmauwikenk Netopalis Camp Warrior
Alexander Jagielski Gentgeen Wapsu Anicus Dancing White Chipmunk
Timothy McCloskey Wulistammoewagan Wachejeu Faithful Light
Daniel Miller Getanittowit Pethakwonn Great Creator of Thunder
H. Elliott Netherton Elgixin Wipunquoak Worthy Oak
Matthew Williams Gentgeen Andhanni Dancing Bullfrog

 
Class of 2008
Scott Backer Tatchen Mechakgilik Gischeleman Little Big Dreamer
Matthew Banas Lachpihhilleu Pischk Swift Night Hawk
Franklin Butler, IV Mikemossit Elgigunkhaki Laborer as Big as the World
Robert Cairns Tekene Machkeu Gegochbisik Woodsman with Red Suspenders
Michael Gagne Mantowagan Gock Lenno Magical Money Man
Alfred Halliwell Sapiwagan Machkeu Gegochbisik Lightning Man with Red Suspenders
Christopher McCloskey Takachsin Ganschelalogen Leader Who Does Great Wonders
Colin O'Brien Langundowi Sipo Peaceful River
George Silver Tuney Wipunxit Allogagan Bearded Silver Server

 
Class of 2007
Franklin Butler, III Allogagan Wulihan Servant Who Does Good for Others
Steven Elzholz Schiwa'pew Wipit Nihillatamen Blue Tooth Master
Christopher Guarniere Allouchsit Tpoquik Pemsit Mighty Moon Walker
Douglas Heim Gettemagelensit Mikemossit Humble Laborer
Daniel Peck Mechinquinaquot It Appears Large It Looks Great
Zachariah Silver Wulakenimgussin Wipunxit Allogagan Special Silver Server
Andrew Vill Wulistammoewagan Elogamgussit Faithful Messenger

 
Class of 2006
Chad Cardillo Klamachpin Lilchpin Quiet Dilligent One
David Chick, Jr. Wewingtonheet Tipatit Talking Little Chick
Thomas Early Haniqus Squirrel
Thomas Maxwell Menen Wtenk Pankpechen He Who Drinks the Last Drop
Sean Murphy Hattape Gentgeen Bow Dancer
Russell Olson Auchsu Nenajunges Gentgeen Wild Horse Dancer
Scott Ralbovsky Mikemossit Wulinemen Tindey Laborer Who Sees the Fire

 
Class of 2005
Christopher Cahill Achgumhok Gentgeen Peptukquekhikenk Cloud Dancer With Circles
Daniel Cahill Wetochwink Gentgeen Wetchwink Father Dancer Who Helps Others
David Chick, Sr. Jun Tipatit Here a Chick
John Chick Awossi Tipatit There a Chick
Nicolas Cloutier Takachsin Lenno Gagun Leader - Man in Leggings
Charles Johnson Wingolauchsik Ahas Sachgaguntin Cheerful Crow Who Leads Others
Raymond Moncevicius Achgegingen Awelemukunees One Who Teaches the Young Buck
Ryan Murphy Wulatenamen Mawachpo Happy Collector
Drew Sansevero Elangomat Schachihilleu Mbi Friend Who Slides on Water
Stephen Schwink, Jr. Klamachpin Gokhos Quiet Owl
Stephen Schwink, Sr. Wunita Witahenti Able One Who Helps Others

 
Class of 2004
Blaine Boxwell Gettemagelensi Mechmauwikenk Humble Venturer
Mark Clifton Nutiken Achtu Ranger of Deer
Daniel Fagan Allemiminschik Gentgeen Sarsaparilla Dancer
Evan Fusaro Kigischgotum Gentgeen Green Grasshopper Dancer
Thomas Naples, Jr. Qualcheu Manachewagan Smoking Cutter of Wood
Ronald Phillips Tuneu Wiechenin Bearded Chef
Kevin Sylvester Allowat Schingaluet Tangitti Bloeu Might Enemy of Small Bird
Tyler White Gawuschuwitschik Gentgeen Gooseberry Dancer
John Williams Allohak Nimat Dedicated Brother
Edward Wolf, Jr. Wulakenimgussin Metimmeu Special Wolf

 
Class of 2003
Michael Abrahamson Wikheu Lenno Builder of Men
Mark Carpenter Jr. Wulamallessin Pohonasin Happy Drum Beater
Mark Carpenter Sr. Lenno Manittowihak Man of Steel
Jeremy Meurice Nihillasowagan Netopalis Liberty Warrior
Andrew Simon Kschiechen Gentgen Clean Dancer

 
Class of 2002
Gordon Beach Missochwen Mawachpo Traveling Collector
Daniel Cruson Elgixin Wajauwe Worthy Chapter Chief
Brian Golrick Nimat Wulamallessin Wuschgink Brother with a Happy Face
Michael Katona Allouchsit Ajapeu Mighty Buck
Thomas Naples, Sr. Klamachpin Mechmauwikenk Quiet Venturer
Brendan Wilson Machelemuxit Lennigawan Nimat Honored Lodge Brother

 
Class of 2001
Robert Anstett Tauwiquoakan Gintschglennin Key Pusher
Michael DiMeglio Elangomat Tindey Friendly Fire
Robert Emerson Kichkinet Tatchen Netopalis Guiding Little Warrior
Michael Golrick Nochnutemaliuwet Bambil Keeper of Books
Frank Katona Achgegingewagan Ktemaque Teaching Beaver

 
Class of 2000
Damien Becroft Ansiptikan Waselenikan Binding Light
Rose Boehm Wunita Witschindin Able Helper
Rita Burke Salamoagan Kschachan Howling Wind
Michael Card Najundam Tgauchsu Pallalogasowagan Carrier of Good Deeds
Mark Clark Allouchsit Sachgachtoon Mighty Cook
William Cummings Tschitqui Machtapan Silent Storm
Robert Kravecs, III Haschi Skattewi Nendawagan Ever Burning Torch
William White Nimat Mochgamen Brother Finder

 
Class of 1999
Richard Alesevich Tachan Achgeketum Wood Teacher
Steven Blackman, Sr. Allohak Miltin Tachpawewagen Powerful One Who Gives Advice
Jane Dougherty Guka Gentgeen Mother Dancer
Thomas Gordon Gokhos Gentgeen Owl Dancer
Brian Harwood Allogagan Nimat He Who Serves His Brother
Garland Jackson Tgauchsin Netami Sakima Friendly First Chief
Matthew Jaracz Memhallamund Missochwen Trader Who Travels About
Robert Kravecs, Jr. Mawachpo Kschiechek Wipit Collector with a Clean Tooth
David Lewis Klamachpin Sisilija Quiet Buffalo
Michael McCann Wewingtonheet Allohak Hattape Talker with a Strong Bow
Patricia Morris Anatschihuwewagan Memsochet Cautious Traveller
Roger Poggio Clamhattenmoagen Mbi Steady Water
Walter Valenzisi Gischitehan Determined One